Sifu Yeshe Gyatso: Praxe kouření - přeměna zvyku na uvědomění

16.12.2023

V dnešní době je kouření velmi emotivním tématem. Řada zemí zakázala kouření na veřejných místech kvůli účinkům pasivního kouření na nekuřáky. Jinde se diskutovalo nebo diskutuje o dalších možnostech omezení kouření. Ale hlavní problém je vždy s jednotlivci. První cigareta často přichází s tlakem vrstevníků. Zejména mezi mladými lidmi. Reklama, která kouření prezentuje jako něco "skvělého", je dalším problémem, ačkoli ve Spojeném království i jinde je už zakázána.

Všichni jsme si plně vědomi extrémně škodlivých účinků kouření na naše zdraví; nicméně většina je ignoruje a podceňuje. Mnoho lidí se pokusilo přestat kouřit. Neuspěli. Nebo i přestali, ale po čase se zase ke zlozvyku vrátili. Často slyšíme výmluvu: "Rád bych přestal kouřit, snažil jsem se, ale nemůžu."

Hlavním problémem letitých kuřáků je bezpochyby návykovost a závislost na cigaretách. Všichni učitelé čchi-kungu se shodují na negativních účincích kouření na naše zdraví. Kouření znečišťuje čchi v meridiánech, což způsobuje zablokování našich energetických center – to se pak stává hlavní příčinou mnoha přidružených nemocí. V buddhistickém učení se říká, že v dnešní době je kouření tabáku největší překážkou duchovního pokroku.

V dobách před zahájením mé čchi-kungové praxe jsem kouřil v průměru 40 cigaret denně. Takže mám jasnou představu o tom, co většina kuřáků zažívá v procesu snižování počtu vykouřených cigaret při odvykání. Obecně vzato je snaha skončit s kouřením náročný proces, který vyžaduje velké úsilí naší vůle, protože abstinenční příznaky trvají déle než několik týdnů. Neustále musíte mít na paměti negativní dopady na sebe a ostatní, stejně jako pozitivní přínosy vzdání se kouření. Tomu říkám ,trénink myšlenek'.

Ačkoli se mnohým pomocí této metody podaří přestat kouřit (a pravděpodobně i za pomoci nikotinových náplastí nebo žvýkaček), v mysli je tento zvyk hluboce zakořeněný a pronásleduje vás jako duch. Pokud používáte náplasti nebo žvýkačky, vytváříte si další závislost, kterou musíte překonat a která byla používána jako "berlička" na podporu odvykání. Pro mnohé pak traumatická událost v jejich životě zničí zeď postavenou silou vůle a zvyk se znovu prosadí jako starý přítel, který se k nim vrátí po dlouhé dovolené.

Chcete-li se skutečně zbavit tohoto návyku, musíte jít nad rámec tréninku mysli na úroveň uvědomění. Není to tak, že by trénink myšlenek neměl být používán nebo by nebyl užitečný. Ve skutečnosti je zásadní pro udržení motivace k provádění této metody, dokud se nestane novým zvykem.

Jak praktikovat:

Co je pro tuto metodu podstatné, je snaha nenechat se během kouření rozptylovat. V mnoha případech se při kouření ocitáme ve společnosti druhých lidí (přátelé v hospodě nebo venku na večeři, oběd s kolegy, doma s rodinou atd.). V určité míře se tedy musíme izolovat alespoň po dobu, kdy kouříme, aby tato metoda měla potřebný účinek a naději na úspěch. Samozřejmě se vyskytnou chvíle, kdy to nebude možné nebo zdvořilé, děláme, co je v našich silách. Kdykoli si chcete zapálit cigaretu, snažte se být sami, abyste minimalizovali rušivé vlivy.

Abyste dobře praktikovali, musíte věnovat pozornost tomu, čemu říkám ͵tři časové úseky'. Časový prostor před zapálením cigarety. Časový prostor, kdy skutečně kouříme, a časový prostor, kdy jsme kouření ukončili. Ve chvílích před zapálením cigarety se na ni díváte a jednoduše pozorujete, jak ji vidí mysl. Neprovádíte analýzu toho, co vzniká ve vaší mysli, ale jednoduše se díváte. Poté cigaretu zapalte a věnujte pozornost vůni, chuti a pocitům ústech a v těle - a co je důležité, věnujte pozornost tomu, jak kouření ovlivňuje jasnost vaší mysli. Jednoduše sledujte, neanalyzujte. S minimálním rozptýlením postupujte stejným způsobem a uvědomujte si vše, dokud cigareta není vykouřena. Toto je ústřední moment. Nyní se podívejte na svou mysl. Jaký máte pocit v ústech? Podívejte se vnitřně na své tělo a na to, jak se cítí. Nenechte se pohltit soudy. O to u této metody nejde. Nyní pokračujte, jak si situace žádá, až do další cigarety.

Zpočátku je zcela běžné zapomínat praktikovat. Děje se to kvůli síle vašeho návyku. Obvykle začnete dobře, pak se vaše praxe stane velmi křečovitou. Chcete-li tomu zabránit, je vhodné vést si deník nebo poznámky v kalendáři. Každý den, kdy se podaří tuto metodu alespoň jednou použít, si poznamenejte. Pro úspěch je třeba vydržet nejméně 22 dnů. Pokud vynecháte jeden den, vrátíte se pak opět k prvnímu dni na začátek (výjimka by byla jen, pokud byste ten den skutečně nekouřili). Psychologové tomu říkají ͵kouzlo 22 dnů'.

Výzkum ukázal, že pokud opakujete nějakou činnost bez přerušení po dobu 22 dní, stane se z ní zvyk. Pro vás je to zvyk být vědomý a přítomný. V tomto bodě jste úspěšně nahradili negativní zvyk pozitivním.

S praxí zjistíte, že téměř po celou dobu, kdy kouříte, jste přítomni a vědomí. A co pak? Postupně si všimnete, že mysl začíná mít vůči účinkům kouření averzi. Poté se počet vykouřených cigaret sníží a chuť kouřit bude stále slabší a slabší. Nakonec už nebudete chtít kouřit vůbec; ne z důvodů, proč byste kouřit neměli, ale z přímého uvědomění. Je to automatické.

Tato praxe má mnohé výhody, vyplývají z ukončení kouření. Zlepšená jasnost mysli, zbystřené smysly, menší strach o zdraví v budoucnosti. Praxe přítomnosti a uvědomění se rozšiřuje do dalších činností; snižuje úroveň rozptýlenosti a zlepšuje kvalitu interakce s ostatními, doma i v práci.

Důležité body:

a) Kuřte sami.

b) Nebuďte fanatičtí. To vytváří pouze stres. Myslete ͵den po dni'.

c) Buďte sami se sebou trpěliví. Trvalo dlouho, než jste si návyk osvojili, chvíli potrvá, než se od něj osvobodíte.

d) Nevzdávejte se při prvních pocitech selhání. Ty vycházejí z očekávání. 'Zůstaňte v přítomném okamžiku'.

e) Nezapomeňte si vést deník svého pokroku.

f) Nepouštějte se do posuzování procesu nebo sebe sama.