O SIFU YESHE GYATSO

Sifu Yeshe Gyatso obdržel své buddhistické jméno (v překladu "Oceán nebo Moře Moudrosti") od prvního lamy, ctihodného Geshe Damcho Yonten, od kterého přijal nauku. Geshe Damcho Yonten ho pověřil učením a byl jeho rádcem při rozvoji čchi-kungového stylu Orel v hnízdě. 

Od útlého věku se Sifu zajímal o umění Východu. Ve věku pěti let začal mít sny, ve kterých seděl vysoko v horách před starým mužem, přičemž vnímal, že jde o Tibet. Později v roce 1976 jeho sny nabyly na větším významu, protože se s tímto mistrem ze snu opravdu setkal - byla jím Jeho Svatost Dudjom Rinpoche, hlava tibetské buddhistické školy Nyingmapa. Nyingmapa znamená 'Starověký Jeden'. Jde o původní školu tibetského buddhismu, která vznikla během vlády tibetských králů, Trisongdetsen.

Ve věku jedenácti let Sifu začal s praxí juda v Cardiffu v jižním Walesu a pokračoval v ní osm let. Během tohoto období se seznámil s meditační praxí Zenu a uměním Katsu (Probuzení). V dalších letech Sifu začal v Londýně studovat a praktikovat styl karate Zen-Shin-Ryu. Po dvou letech praxe v tomto stylu se vrátil do Cardiffu a začal studovat styl karate Shotokan na Budokan Wales & West, Amateur Martial Association a Japan Karate Association. Pokračoval dále ve studiu tohoto stylu po dvacet čtyři let a dosáhl úrovně sandanu (třetí dan s černým páskem). Během této doby se také věnoval řadě dalších bojových umění včetně jiu-jitsu, aikido, mantis wushu a tai-chi.

Během této doby Sifu rovněž rozvíjel své duchovní vědomosti a dostalo se mu vzácné příležitosti obdržet nauku od více než třiceti pěti tibetských mistrů, kterými byli zejména:

  • Jeho Svatost 16. Karmapa (hlava tradice Karma Kargu),
  • Jeho Svatost Sakya Trizin (hlava tradice Sakyapa),
  • Sögyal Rinpoche (autor Tibetské knihy o životě a smrti),
  • Geshe Tenzin Namdak Rinpoche (opat Bonpo a dzogčhenový Mistr),
  • Jeho Svatost Dalajláma,
  • Namkhai Norbu Rinpoche (Velký Učitel dzogčhenu, jeho hlavní Mistr a autor více než 50 knih, např. "Křišťál a cesta Světla").

Při studiu tai-chi se Sifu setkal s čchi-kungovým mistrem Dr. Pak Hong Lamem - lékařem, který je také odborníkem na čínskou medicínu. Dr. Lam pozval Sifu, aby studoval na jeho klinice, a on zde zůstal dva roky. Během této spolupráce se Sifu seznámil s teorií a diagnostikou čínské medicíny, čínskou masáží, praxí moxy, baňkováním, zdravotním čchi-kungem, bojovým čchi-kungem a čchi-kungovým léčením. 

V roce 1992 Sifu na žádost a za podpory Dr. Lama vyvinul čchi-kungový styl Orel v hnízdě, který vycházel z čchi-kungových systémů 'Devět kruhů' a 'Tajného předání energie Jin & Jang'. Dr. Lam vnímal, že zde není žádný cvičební systém, který by mohl skutečně naplnit potřeby moderních západních lidí. Právě za tímto účelem byl styl Orel v hnízdě vytvořen. Během rozvíjení tohoto čchi-kungového stylu Sifu využil své znalosti pohybu těla, které získal z bojových umění, a propojil je s jógovými a meditačními technikami, které se naučil během svého dlouholetého studia a praxe v tibetských tradičních jógových systémech. Toto unikátní spojení znalostí a zkušeností je základem pro cestu vedoucí k integraci těla, energie a mysli do spojeného pole vědomí, které pomáhá praktikujícím studentům zlepšit jejich zdravotní stav a překonat tlaky plynoucí z náročných podmínek dnešního moderního světa a z všudypřítomného stresu.

V současné době Sifu provozuje soukromou fyzioterapeutickou praxi, ve které poskytuje masáže a čchi-kungové léčení, v Cardiffu v Jižním Walesu. Také často cestuje doma i do zahraničí a vyučuje svůj styl Orel v hnízdě na čchi-kungových retreatech.